Конспект уроку з англійської мови в 8 класі
Тема: Катастрофи. Нещасні випадки
Цілі:
Практична: активізувати лексичні одиниці за темою, вдосконалювати навички читання,
практикувати складання власних монологічних міні-повідомлень, повторити минулу
форму неправильних дієслів;
Освітня: розширити знання учнів з історії США, розвивати вміння знаходити в тексті
необхідну інформацію;
Розвиваюча: розвивати мовну здогадку і мовленнєву реакцію учнів, зацікавленність в
історії країни, мову якої вивчаємо;
Виховна: виховувати вміння аналізувати, поводити себе в нестандартних ситуаціях,
проявляти співчуття до інших людей.
Обладнання: підручник, зошити, словники,
аудіо та відеозаписи.
Хід уроку
І. Початок уроку
Орг.момент
Greeting.
II.Повідомлення теми, мети і завдань уроку: Today we are going to learn some interesting facts from the history of the USA, namely from the history of one of the most famous cities- Chicago.
III.Мовленнєва зарядка
Warming-up. Введення в іншомовну атмосферу.
Teacher: In order to warm up try to
make three questions about Chicago.
Students work in pairs. After they
write down three questions they red them out and all group try to answer. Students
show their knowledge. The teacher uses “Background Information”p.40(T)
IV. Основна частина уроку.
4.1. Vocabulary Practice
a)Teacher: Look up the meaning of the
words in bold in the sentence in the Word List :
1. broke out
2. out of control
3. caught fire
4.burned to the ground
5. die out
a) started.
b)unable to make.
c)started burning.
d)completely destroyed by fire
e) stopped burning
Students do the task. Ex.1p.40
4.2. Listening.
a) Pre-listening activities:
Ex.1bp.40
Постановка завдання, виклик потреби та
інтересу до нього:
Teacher: Let’s
discuss which of the above sentences are true about thy Chicago Fire.
b) While-listening
activities:
Listen and check
your ideas.
c) Post-listening activities:
контроль розуміння тексту та виконання після текстових комунікативних вправ:
Ex.2p.40 read and fill in.
4.3. Grammar.
Ex.4 p.40
What forms
of verbs are all these words?
Fill them in
the sentences.
4.4. Speaking.
Make
sentences using the information from ex.5 p.40. Write them in your copy-books. Try
to make your own short story describing the disaster.
Students
present their short stories.
4.5. Watching the video.
Look at the
photo.What’s a disaster? Try to guess.
While
watching the video write down what negative effects of the storm are and what
people do in this situation.
Students
discuss what they’ve watched.
Write your
questions to the text.
V. Заключна частина
уроку
1. Підведення підсумків уроку.
In this lesson we have learned how a disaster can
change he life of people and even whole cities.
2.Домашнє завдання.
Ex.6 p.40
3. Оцінка діяльності учнів
Lesson 6 Form
Тема: Air and its Components.
Цілі:
Практична: опрацювати необхідну лексику для орієнтування в темі, виконати
практичні вправи для визначення рівня розуміння тексту.
Освітня:. узагальнити
знання про повітря планети Земля, про складові
повітря та значення повітря в природі і для людей. Повітря. Складові повітря (азот, кисень, вуглекислий газ та
інші гази). Домішки в повітрі (водяна пара, пил, сажа, дим та інші речовини).
Розвиваюча: розвивати
творчий потенціал учнів, пам'ять, увагу та вміння висловлювати свою думку.
Виховна: виховувати в учнів самостійність мислення та чіткість
висловлення думки.
Обладнання: підручник On Screen 2, робочі зошити,
роздатковий матеріал, тематичні картки.
Хід уроку
І. Початок уроку
Орг.момент
Greeting.
II.Повідомлення теми, мети і завдань уроку: In this lesson, we will review previous material about air, its components and learn
new component of air – water vapor.
Also we will learn about water cycle.
III.Мовленнєва зарядка
Warm-up . Введення в
іншомовну атмосферу.
Teacher: What do you know about air?
What do you know about the components of air?
Is air important for leaving creatures? Why?
Students brainstorm their ideas and
discuss them.
IV. Основна частина уроку.
4.1. Vocabulary Practice
a)Teacher: Read the words and find
suitable definition for them:
1. Cycle
2. drop
3. oxygen
4. vapor
5. prove
6. nitrogen
a) a colorless,
odorless gas and the life-supporting component of the air.
b) a small amount of water.
c) to make certain.
d) water gas.
e) gas ,the air people mostly breathe.
f) a repeating turn around.
Students do the task.
b) Teacher: Let’s prove your
understanding of the words. Read the following sentences and fill in the gaps
with one of the words (1-6):
1. The earth
moves around the sun in a ……….. .
2. Most of the
air we breathe is made up of a gas called ………… .
3. Watch the
………… .creep down the window
4. Air has
neither ………… nor ………… .
5. How can you
…………that a bear can’t fly?
c) Try to make
your own sentences using these words.
4.2. Reading the text “What is water vapor?”
a) Pre-reading activities:
- Постановка завдання, виклик потреби та
інтересу до нього:
Teacher: Have you
ever heard about such air component as water vapor?
Can people see
water vapor?
How can water
pass into the air as water vapor?
Let’s read the text and see if you are right.
What is water vapor?
Water vapor is water in its gaseous state-instead of liquid or solid (ice).
Water vapor is totally invisible. If you see a cloud, fog, or mist, these are
all liquid water, not water vapor.
Water vapor is extremely important
to the weather and climate. Without it, there would be no clouds or rain or
snow, since all of these require water vapor in order to form. All of the water
vapor that evaporates from the surface of the Earth eventually returns as
precipitation - rain or snow.
Water vapor is also the Earth's most
important greenhouse gas, accounting for about 90% of the Earth's natural
greenhouse effect, which helps keep the Earth warm enough to support life.
When liquid water is evaporated to
form water vapor, heat is absorbed. This helps to cool the surface of the
Earth. This "latent heat of condensation" is released again when the
water vapor condenses to form cloud water. This source of heat helps drive the
updrafts in clouds and precipitation systems, which then causes even more water
vapor to condense into cloud, and more cloud water and ice to form
precipitation.
Interesting facts:
Water Vapor Cools AND Warms the Climate System? When water evaporates from
the surface of the Earth, it cools the surface. This keeps the surface from
getting too hot. But because that water vapor is also the atmosphere's primary
greenhouse gas, water vapor acts to keep the Earth's surface warmer than it
would otherwise be.
So which effect is stronger, water
vapor's cooling effect or warming effect? Interestingly, it is seldom mentioned
in the global warming debate that the surface cooling effect of evaporation
(which creates water vapor) is stronger than its greenhouse warming effect.
c) Post-reading activities:
контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ:
Put the right word.
- Water vapor is ……. in its gaseous state-instead of
liquid or solid (ice).
- When liquid water is ……..to form water
vapor, heat is absorbed.
- Without it, there would be no clouds or ……. or …………
Answer the questions.
What is water vapor?
So which effect is stronger,
water vapor's cooling effect or warming effect?
Water Vapor Cools AND Warms the
Climate System?
- Why is
water vapor important?
4.3. Writing.
Write your
questions to the text.
V. Заключна частина
уроку
1. Підведення
підсумків уроку.
In this lesson we have learned what water vapor is.
2. Вивчити слова.
Скласти запитання.
3. Оцінка діяльності учнів
Theme: Days of the Week.
Цілі:
Практична: опрацювати необхідну лексику для орієнтування в темі, виконати практичні вправи для визначення рівня розуміння тексту.
Освітня:. розвивати навички монологічного мовлення,письма;
Розвиваюча: розвивати творчий потенціал учнів, пам'ять, увагу та вміння висловлювати свою думку.
Виховна: виховувати в учнів самостійність мислення та чіткість висловлення думки.
Обладнання: підручник On Screen 3, робочі зошити, роздатковий матеріал, тематичні картки.
Тема: Birthday Party
Практична: виконувати лексико-граматичні вправи, вправи на читання,аудіювання, письмо, вчитися складати монологічні розповіді ,провести рольову гру;
Освітня: закріпити
знання вивчених ЛО, розвивати уміння розповідати про свій день народження, про подарунки на день народження, тренувати
вживання вивчених ЛО в усному та писемному мовленні;
Розвиваюча: розвивати
комунікативні вміння та навички, артикуляційний апарат, навички аудіювання,
навички роботи в малих групах;
Виховна: виховувати шанобливе ставлення до друзів,
толерантність, дисциплінованість.
Обладнання: картки із
назвами місяців, пір року, картки із словами – назвами атрибутів до дня
народження (sweets, cards, books, toys, flowers), аудіо записи, CD- програвач, відео записи,телевізор,малюнки, ілюстрації.
Тип уроку: застосування знань.
Хід уроку:
І. Підготовка до
сприйняття іншомовного матеріалу.
1. Привітання. Уведення в
іншомовну атмосферу.
Teacher: - Good morning, children!)
Good morning, children, good morning,
I’m glad to see you again.
Good morning, children, good morning,
Good morning, Sam and Jane.
Children: I wake in the morning,
Ready for the day.
Hello, hello, good morning!
What a lovely day.
T: Red, yellow, green and blue.
Hello friends! How are you?
Ch: Red, yellow, green and blue.
We are fine, thank you.
T: How are you, Lina?
Ch: I’m fine, thank you. How are you Denys?..(Діти по черзі
задають питання та дають відповідь на нього)
T: What day is it
today?
Ch: It is Thursday today.
T: What month is
it now?
Ch: It is February now.
T: What season is
it now?
Ch: It is winter.
T: What weather is it today?
Ch: It is cold.
(Діти на дошці
позначають день, місяць, пору року та погоду за допомогою малюнків).
2) Фонетична зарядка.
Т: What sounds are
these. Let’s pronounce them: [p], [r], [s], [t] (вчитель показує картки із звуками та словами для
відпрацювання правильної вимови звука)
[r] [s] [p] [t]
rat
sit
put
tick
rabbit
snake pet tram
dram
sock parrot top
II. Основна частина
уроку.
1) Повідомлення теми і мети уроку.
Т: I’ll give you some letters. Make up the word.(birthday)(Вчитель роздає
дітям літери, з яких вони повинні скласти слово)
The topic of our lesson is “Happy
birthday”.
We’ll speak about our birthdays, about presents for this holiday and
we’ll do many interesting tasks. At the end of our lesson you’ll have presents
too – these are your good marks.
What do we need for our birthday?
(«Асоціативний кущ»
)
Presents
Cards
Cake
Flowers Sweets
2) Повторення назв місяців.
Т: Before our talk
about presents let’s repeat all month of the year. What month do you know?
(January, February, March, April, May, June, July,
August, September, October, November, December).
Гра “Fly brush”.
(Вчитель на дошці
розміщує назви місяців(назви подарунків), двоє учнів беруть в руки “Fly brushes”.
Коли вчитель називає певне слово, кожен з учнів повинен знайти його і
якнайшвидше накрити.)
Find the first winter month – December.
Find the last summer month – August.
Find the second spring month - April.
3) Розвиток комунікативних вмінь.
Т: When is your birthday? (Мікрофон)
Ch: My birthday is
on the second of January…
T: What present do you want for your birthday?
Ch: I have … for my birthday. (Діти показують малюнки своїх омріяних подарунків).
Т: Children, let’s look at this cards. What presents do
these children want?
(Вчитель показує малюнки Додаток 1)
Ch: Natalia wants a
doll for her birthday.
Ch: Petryk wants a tiger
for his birthday.
Ch:
4)
Pre-reading tasks:
T: Let’s go to
our friend Cow Maggie. Read the text and say why a mistake can be good.
Look! Maggie has so many guests! Let’s read!
(- Surprise!
- Happy birthday!
- This is for you!
- Happy birthday Maggie!
- Be happy, Maggie!
- Oops!
- Oh …my birthday is not today, it is tomorrow. But I
like this present very much. Thank you!)
Post reading exercise:
Read sentences and mark them YES or NO
1. Maggie is a hen.
- Nine guests came to Maggie.
- Maggie liked her presents.
- All guests have presents.
- Maggie’s birthday is today.
T: How many guests did come to Maggie?
Ch: Six guests came
to Maggie.
T: Did Maggie like her
present?
Ch: Maggie liked
her present very much.
T: When is Maggie’s birthday, today or
tomorrow?
Ch: Maggie’s
birthday is tomorrow.
5) Фізична
розминка.(Діти співають та показують рухи, відповідно до тексту
пісні).
I’m a big-big cat
I’m a little mouse
Big-little, big-little
Clap, clap, clap.
I’m a big-big bear.
I’m a little, little bee.
Big-little, big-little
Tap, tap, tap.
6) Навчання письма.
Виготовлення листівки до дня
народження.
7)
Аудіювання
Children listen
attentively when are children’s birthday’s.(Діти слухають
аудіо запис та роблять позначки у робочому зошиті).
8) Монологічні повідомленняю
Учні розповідають про свої дні народження,використовуючи
фото.
This is my birthday.
My birthday is in spring,March.
I am 7.
This is a cake,etc.
There are many guests.
I have many presents.
My birthday is fantastic.
9) Рольова Гра “Birthday Party”
(Діти поділяються на 4 групи.Кожна група має
розподілити ролі: іменинник,гості,мати іменинника та розіграти невеличку
сценку-прийом гостей, використовуючи приготовлений раніше реквізит)
III.
Заключна частина уроку.
1)
Підведення
підсумку уроку.
-
What
presents can we have for birthday?
-
What
is birthday for you?
2)
Виставлення
оцінок.
-
You
work very hard and active. That’s why
I’ll give you good marks.
Let’s make a
diagram of our lesson. If you have liked this lesson put a red circle, if you
haven’t liked – blue one.
3)
Домашнє
завдання.The
lesson for the next time will be – to read in roles Activity “E” PB p.69
Good bye
children! Thank you for the lesson. See you next time.
Немає коментарів:
Дописати коментар